--> Články kopíruj jen se zdrojem!
--> Chceš spřátelit blog?? Tak TADY se zapiš :)
!Doufám, že se vám tu bude líbit!
*Vaše Christmas girl :)*

O Ježíškovi

7. října 2011 v 16:35 | #Vánoční#girl# |  Santa a Ježíšek

Tradice, že dárky nosí Ježíšek, se vyskytuje v Česku a dalších středoevropských zemích (např. Slovensko - Ježiško, Německo, Rakousko a Švýcarsko - Christkind). České Němce žijící v Sudetech obdarovával Christkind (také Krist Kindle nebo Kristkindl) čili "dítě Kristus". Podle některých měl prý nevyzpytatelnou povahu a někdy prováděl různé žerty, které se jeho obětem nezamlouvaly.
V jiných zemích vystupuje v podobné roli např. Santa Claus (zkomolenina ze Saint Nicolas, svatý Mikuláš), Děda Mráz, Joulupukki (ve Finsku), Jultomten (ve Švédsku) a Pére Noel ve Francii. Tradice Ježíška je velmi silná a zatím odolává všem cizím vlivům. Od 50. let 20. se komunistická propaganda pokoušela Ježíška nahradit (Mrazík) s původně bílým, ale později také červeným kabátem, čepicí a bílým plnovousem. To se jí sice nepodařilo, celkové odkřesťanšťování společnosti však vedlo k tomu, že v povědomí velké části lidí jméno či postava Ježíška ztratila souvislost s historickým Ježíšem a nezřídka je dokonce pod jménem Ježíšek prezentována postava podobající se Santa Clausovi. Santa Claus je symbolem Vánoc především v USA. Protože postava Santa Clause je úspěšným reklamním prostředkem, snadno se šíří i do dalších zemí, kde nezřídka poráží místní tradice.
V některých českých rodinách Ježíšek "roznáší" dárky tak, že po štědrovečerní večeři odejde celá rodina z pokoje, ve kterém se nachází vánoční stromeček. V pokoji zůstává (či se do něho nenápadně vrací) některý z dospělých, který rozmístí všechny dárky pod stromeček a zazvoní zvonečkem. Následuje příchod celé rodiny do místnosti, kde se začínají rozbalovat společně vánoční dárky (oproti západním zemím, kde se dárky rozbalují až ráno).

MERRY CHRISTMAS! i když ještě nejsou x)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabrina Gabrina | E-mail | 26. listopadu 2011 v 18:43 | Reagovat

DOUFÁM ŽE TU NAJDU NA BLOGU I HLAVNÍ DŮVOD PROČ SE SLAVÍ VÁNOCE. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design by Sunny©